Opublikowane teksty
-
Piławce – hańba… murewieckaPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ I Porażka pod Piławcami 23 września 1648 r. okazała się dla Rzeczypospolitej tragiczna.
-
Królewski Arsenał w WarszawiePrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Warszawski Arsenał przy ul. Długiej to budowla, która wrosła w historię stolicy; uczestnik wielu burzliwych wydarzeń, jak wybuch powstania listopadowego, akcja pod Arsenałem, powstanie...
-
Salis, jak Chodkiewicz został admirałemPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Salis, obecnie Salacgrīva na Łotwie, nad Zatoką Ryską, to miejsce kolejnej, obok Helu, prawie zapomnianej bitwy morskiej I Rzeczypospolitej.
-
Szklarskie pamiątkiPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Podczas podróżowania po Polsce zastanawiać może to, jak wiele wsi i miejscowości nosi nazwy związane z hutnictwem.
-
Pogrom TatarówPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Drewniany i podmurowany kościół w Nowosielcach koło Przeworska pw. Marii Magdaleny to miejsce zaciekłej obrony i zwycięstwa miejscowej ludności nad Tatarami 13 czerwca 1624 r.
-
Kula dla szwedzkiego "Śledzia"PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ I Bitwa pod Tczewem 17 i 18 sierpnia 1627 r. w trakcie wojny o ujście Wisły omal nie skończyła się porażką wojsk polskich.
-
Zbrojownia ŁozińskiegoPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Zbiory, które znajdowały się we dworze w Kuńkowcach pod Przemyślem, zniszczonym w czasie pierwszej wojny światowej, są wstrząsającym przykładem tego, jak bogata była spuścizna po dawnej...
-
Wszechwładza SapiehówPod koniec XVII w. Wielkie Księstwo Litewskie zostało opanowane przez ród możnowładczy, który – mówiąc dzisiejszym językiem – stworzył oligarchiczne państewko bezprawia przypominające Białoruś Łukaszenki albo bananową republikę.
-
Jarmark w JarosławiuPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II O ile w dawnej Polsce targ był odpowiednikiem zwykłego sklepu, o tyle jarmarki odgrywały rolę dzisiejszych supermarketów i hurtowni zarazem.
-
Alchemia na WaweluPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | W środowisku historyków krąży legenda miejska dotycząca króla Zygmunta III, który przenieść miał stolicę z Krakowa do Warszawy po tym, jak w wyniku nieudanego eksperymentu alchemicznego...
-
Królowa uwięziona w ŻarnowcuPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Co zrobić, gdy żona gniewna, upomnień męża nie słucha, gdera i napomina? A co gorsza – jest królową?
-
Wilcze gniazda braci StadnickichPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Po Stanisławie Stadnickim z Łańcuta, zwanym „Diabłem”, pozostała rodzina, żona diablica i synowie, którzy słusznie zasłużyli na miano „Diabląt”.
-
Cerkiew obronna w RadrużuPrzewodnik turystyczny po I Rzeczpospolitej I Aby zobaczyć, jak w XVII w. wyglądały dawne kościoły i cerkwie na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej, należy wybrać się do Radruża koło Horyńca-Zdroju, na granicy z Ukrainą, do cerkwi św....
-
Koźlak kontra turbinaPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II ZSRER, czyli Związek Socjalistycznych Republik Europejskich, zastawia nam na siłę pola rzędami obrzydliwych i niepodlegających degradacji turbin wiatrowych, które zastąpić mają w polskim...
-
Pierwsze polskie SPAPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Jeszcze przed drugą wojną łaźnia, drewniany budynek przy sadzawce lub rzece, znajdowała się przy prawie każdym domu lub zagrodzie na kresach Rzeczypospolitej.
-
Pobożny bank Piotra SkargiPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Oto instytucja, która dziś szokuje samą nazwą. Współczesne nam banki są bowiem wyjątkowo niepobożne, a ich działalność dla naszych przodków mogłaby zostać określona wręcz jako diabelska.
-
Więzień w KrasnymstawieZ nieistniejącym dziś zamkiem w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie związanych jest wiele historii, z których najbardziej znana to dzieje uwięzienia arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga. Jak do tego doszło?
-
Bernard Pretficz. Mur polski, strach tatarskiPoznajmy jednego z najsławniejszych wodzów i zagończyków ukrainnych, przez całe życie walczącego z najazdami Ordy tatarskiej.
-
Koniec świata w JahorlikuPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZEECZPOSPOLITEJ I Południowa granica dawnej Rzeczypospolitej tworzyła na Ukrainie dwie wypustki, jakby rogi skierowane w stronę Morza Czarnego.
-
Ludźmierz, pierwszy klasztor PodhalaPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Ludźmierz lub Ludźmirz położony koło Nowego Targu to jedna z najstarszych wsi na Podhalu, miejsce, gdzie powstały klasztor Cystersów i parafia, której dzieje są równie burzliwe jak górskiej...