Opublikowane teksty
-
Pilaszkowice, wieś wielkiej miłościPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Pilaszkowice koło Krasnegostawu (obecnie Pilaszkowice Pierwsze) to wieś znana z romantycznej miłości Jana Sobieskiego i Marii Kazimiery d’Arquien, wówczas już Zamoyskiej.
-
Jan Tarnowski, Amor BellonyKiedy w 1508 roku Konstanty Ostrogski gromił Moskali pierwszej bitwie pod Orszą, w szeregach wojsk polskich wysłanych z pomocą Wielkiemu Księstwu Litewskiemu walczył nieznany jeszcze rotmistrz zaciężnej jazdy Jan Tarnowski.
-
Tarnogrodzki gniew szlachtyPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Tarnogród to miasteczko południowej Lubelszczyzny, zagubione w polach pomiędzy Sanem a Bugiem.
-
Merecz – miasto królewskiej miłośnicyPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Merecz, za czasów krzyżackich zwany Merkenpille lub Merken, pierwszy raz wzmiankowany jest pod rokiem 1377, kiedy Gotfryd Linden zdobył i złupił gródek.
-
Król ucieka z GdańskaPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Władcy Polski niejeden raz musieli ratować się ucieczką.
-
Piotr Dunin i pierwsza armia nowego wzoruWielcy wodzowie | Piotr Dunin herbu Łabędź, urodzony w roku 1415, syn Krystyna ze Skrzyńska, był jednym z pierwszych polskich dowódców wojskowych, któremu powierzono sformowanie armii nowego wzoru.
-
Tragiczne dzieje zamku w GrodniePrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej. Zamek w Grodnie nad Niemnem to żywa księga i kronika dawnej Rzeczypospolitej.
-
Kowalewo – husarska hańbaPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Kowalewo Pomorskie, położone na północny zachód od Torunia, to miejsce jednej z ostatnich szarż jazdy polskiej, w której wzięła udział husaria.
-
Zagłada armii I RzeczypospolitejOsiem lat po legendarnej bitwie z Tatarami pod Hodowem w 1694 r., nazywanej polskimi Termopilami, armia Korony i Litwy znalazła się w stanie kompletnego upadku.
-
Kanały OgińskiegoPrzewodnik turystyczny po I Rzeczpospolitej II Kanał Wielki Piński i Kanał Królewski to imponujący przykład myśli inżynieryjnej i geopolitycznej dawnej Rzeczypospolitej.
-
Wspaniała unia horodelskaPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Horodło to wieś na granicy polsko-ukraińskiej, na północny wschód od Hrubieszowa.
-
Woźny na polskich drogachPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Zwykle jest ich trzech – woźny i dwóch szlachetków z asysty. Idą pieszo, skrajem drogi, biorąc po groszu od mili.
-
Awantury trybunalskiePRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Trybunały, czyli sądy wyższej instancji, były w dawnej Rzeczypospolitej trzy, ale miejsc, w których obradowały – aż pięć.
-
Karawaningi I RzeczypospolitejPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZPOSPOLITEJ I Jak podróżowali i w czym przewozili towary dawni Polacy?
-
Jak Piastowie zdobyli władzęKról Popiel i jego potomkowie być może zostali zabici w Bonikowie, zdobytym przez drużyny Piastów. Ich lud wybito, wysiedlono lub sprzedano.
-
Najpiękniejszy klasztor w WigrachPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Dawny klasztor leżący na półwyspie nad jeziorem Wigry na Suwalszczyźnie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
-
Zagadka grodu SieciechaSieciechów to miejscowość, którą mijamy po drodze z Kozienic do Dęblina, nie zdając sobie sprawy z jej burzliwych dziejów.
-
Stare miasta, nowe miastaPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Podróżując przez Polskę, często napotykamy przydomek Stary w nazwach miasteczek i wsi, sugerujący, że oto mamy do czynienia z protoplastą sławnego miasta, które dziwnym zrządzeniem losu...
-
Henryk Walezy ucieka z KrakowaPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Którędy uciekał król, który po niecałych pięciu miesiącach pobytu w Rzeczypospolitej, dowiedziawszy się o śmierci brata, Karola IX, wybrał koronę francuską zamiast polskiej?
-
Kolegiata poznaczona szablamiPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Kościół pw. św. Marcina w Opatowie to jeden z najwspanialszych zabytków architektury romańskiej w Polsce.