Opublikowane teksty
-
Dziuple dla banitówBanici, rabusie i swawolnicy, podobnie jak dziś gangsterzy, mieli w I Rzeczypospolitej dziuple, w których ukrywali łupy, siebie samych przed mieczem małodobrego mistrza sprawiedliwości.
-
Zamek Zawiszy CzarnegoPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej | W Rożnowie znaleźć można dwie pozostałości dawnym umocnień obronnych.
-
Fortalicja kresowePrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Czym były tak często wymieniane w źródłach z epoki i opisywane w księgach sądowych „fortalicja kresowe”?
-
Pójdźmy pod Murzyna!Przewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Naprawdę, pójdźmy pod Murzyna, mości panowie, zanim tęczowa harda horda fanatyków wyburzy wszystkie zabytki oznaczone czarną głową.
-
Tatarskie kąty i turmyPrzewodnik turystyczny po I Rzeczpospolitej II Jednym z charakterystycznych miejsc w litewskich miastach XVI i XVII stulecia były ulice, dzielnice lub całe przedmieścia zwane „tatarskimi kątami” lub „końcami”.
-
Obrona w WitoszyńcachPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ || Witoszyńce, obecnie spokojna osada prawie na krańcu świata, położona ok. 10 km na południowy zachód od Przemyśla, stały się w 1639 r. widownią dramatycznych wydarzeń, które jak żadne także...
-
Dwór murowany starszyKażdy wie, jak wygląda dwór szlachecki: parterowy z gankiem pośrodku, często z alkierzami, czyli dodatkowymi komnatami lub przybudówkami dostawionymi do głównego budynku.
-
Cmentarzysko polskiej flotyCo się stało ze zwycięską flotą Zygmunta III Wazy po bitwie pod Oliwą?
-
Smoleńsk, klucz do LitwyPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Gdyby chcieć opisać geopolitykę Polski i Litwy w XVII w. słowami staropolskimi, a nie anglojęzycznym slangiem, w pierwszym rzędzie wymienić należy na jej granicach „klucze” do Korony i...
-
Komuda: Sól ziemi ruskiejKiedy myślimy o soli, od razu przed oczyma staje żupa w Wieliczce.
-
Łasztownie bałtyckieŁasztownią nazywano w dawnych czasach stocznię, w której budowano różne rodzaje statków.
-
Olkienicki gniew szlachtyOlkieniki, maleńkie miasteczko na Litwie, zagubione między lasami, przy dzisiejszej drodze z Wilna do Druskiennik, stało się późną jesienią 1700 r. widownią krwawych wydarzeń, które wstrząsnęły Wielkim Księstwem Litewskim na progu...
-
Polowanie na niziołkiMali ludzie od zawsze wzbudzali fascynację, która w XVI w. przerodziła się w szaleństwo. Każdy władca chciał mieć własnego karła. Ten zniewolony człowiek, zwany w Polsce niziołkiem lub łokietkiem, stawał się – w zależności od kaprysu...
-
Diabelskie gniazdaKażdy zamek w Polsce ma swoją legendę – zwykle o pokutującej duszy okrutnego właściciela lub jego żony, zamordowanej, zadręczonej, więzionej lub zniewolonej. Rzadko która jednak warownia naprawdę była siedzibą prawdziwego okrutnika,...
-
Dalian, będziesz ćwiartowany!Po wydrukowaniu w „Nowej Fantastyce” (7/2020) opowiadania „Dalian, będziesz ćwiartowany!” – „pastiszu o wojach i rycerzach na koniach, ścigających z pochodniami ostatniego światłego geja” – na jego autora Jacka Komudę wylała się fala...
-
Jak zostałem homofobemWrogim „smalcem” albo „faszolkiem” zostaje się bardzo szybko. Wystarczy niewłaściwy post, słowo puszczone w sieć albo opowiadanie o pseudosłowiańskich rycerzach ścigających ostatniego światłego Euro…, przepraszam, Taurydyjczyka.
-
Ambasadorowie przeklętej carycyNa początku XVIII w. Rzeczpospolita znalazła się w centrum zainteresowania Rosji. Jej politycznym ramieniem stali się u nas kolejni posłowie i ambasadorowie Petersburga. Coraz brutalniejsi i bardziej bezczelni.
-
Zajazdy: z dekretem i szablą na sąsiadaOstatni zajazd na Litwie opisany w "Panu Tadeuszu" pokazuje z historyczną dokładnością przebieg szlacheckiego napadu na włości znienawidzonego wroga.
-
Holokaust ChmielnickiegoDla zbuntowanych Kozaków Żyd był tak samo przeklętym wrogiem jak polski szlachcic i ksiądz.
-
Staropolskim obyczajemŚwiat dawnej Rzeczypospolitej przeminął. Jednak pozostawił zasady, które mogą być wzorcem dla dzisiejszych Polaków.