Opublikowane teksty
-
Gniew husariiHistoryczne dzieje zamku w Gniewie i samego miasta są nie mniej burzliwe jak urządzane w nim rekonstrukcje. Wznoszony przez Krzyżaków od końca XIII w., prawie równocześnie z zamkiem w Malborku, długo opierał się polskim wojskom i nie...
-
"Do Rzeczy" na wakacje: Diabeł w KrasiczynieZamek w Krasiczynie prezentuje się zachwycająco – nie ma chyba drugiego takiego miejsca, które równie pięknie wyglądałoby w obiektywie.
-
Miejsce na wieki przeklętePrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej | Trudno znaleźć budzące gorsze skojarzenia u Polaków miejsce niż Targowica na Podolu.
-
Alumnat dla kalekich żołnierzyJeśli w XVII w. żołnierz nie pochodził z bogatej szlachty, nie posiadał majątków czy królewskich nadań ani nie zdołał ożenić się bogato, tak jak Jan Chryzostom Pasek czy Jan Władysław Poczobut Odlanicki, to na starość czekały go ciężki...
-
Niewolnicze wybrzeże Morza CzarnegoPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZPOSPOLITEJ II Wszyscy słyszeli o Wybrzeżu Niewolniczym w Afryce, w Zatoce Gwinejskiej, skąd do XIX w. wywieziono miliony czarnych.
-
Gdański dwór króla ArturaPRZEWODNICZ TURYSTYCZNY PO I RZECZPOSPOLITEJ II O Dworze Artusa przeczytamy w każdym przewodniku; mało kto wie jednak, jakie były prawdziwa nazwa i przeznaczenie tej budowli.
-
Tatarzy w Prusach KsiążęcychPrzebywając na Mazurach, w okolicach Ełku, Olecka, Pisza i Ryna, trudno uzmysłowić sobie, że tereny te padły ofiarą tatarskiego najazdu w październiku 1656 r. Jak do tego doszło?
-
Czajka zaporoskaPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Mianem czajki określano długie łodzie bojowe Kozaków, służące do wypraw morskich i rzecznych. Dziś jej nazwa kojarzy się z ptakiem, jednak tak naprawdę pochodzenie było zupełnie inne.
-
Cud techniki Zygmunta AugustaPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Dawna Rzeczpospolita nie miała szczęścia do budowy mostów; mówiąc zaś otwarcie – mało ich było, a jeśli nawet trafiał się jakiś na drodze strudzonego wędrowca, to była to zwykle tymczasowa...
-
Dziuple dla banitówBanici, rabusie i swawolnicy, podobnie jak dziś gangsterzy, mieli w I Rzeczypospolitej dziuple, w których ukrywali łupy, siebie samych przed mieczem małodobrego mistrza sprawiedliwości.
-
Zamek Zawiszy CzarnegoPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej | W Rożnowie znaleźć można dwie pozostałości dawnym umocnień obronnych.
-
Fortalicja kresowePrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Czym były tak często wymieniane w źródłach z epoki i opisywane w księgach sądowych „fortalicja kresowe”?
-
Pójdźmy pod Murzyna!Przewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Naprawdę, pójdźmy pod Murzyna, mości panowie, zanim tęczowa harda horda fanatyków wyburzy wszystkie zabytki oznaczone czarną głową.
-
Tatarskie kąty i turmyPrzewodnik turystyczny po I Rzeczpospolitej II Jednym z charakterystycznych miejsc w litewskich miastach XVI i XVII stulecia były ulice, dzielnice lub całe przedmieścia zwane „tatarskimi kątami” lub „końcami”.
-
Obrona w WitoszyńcachPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ || Witoszyńce, obecnie spokojna osada prawie na krańcu świata, położona ok. 10 km na południowy zachód od Przemyśla, stały się w 1639 r. widownią dramatycznych wydarzeń, które jak żadne także...
-
Dwór murowany starszyKażdy wie, jak wygląda dwór szlachecki: parterowy z gankiem pośrodku, często z alkierzami, czyli dodatkowymi komnatami lub przybudówkami dostawionymi do głównego budynku.
-
Cmentarzysko polskiej flotyCo się stało ze zwycięską flotą Zygmunta III Wazy po bitwie pod Oliwą?
-
Smoleńsk, klucz do LitwyPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej || Gdyby chcieć opisać geopolitykę Polski i Litwy w XVII w. słowami staropolskimi, a nie anglojęzycznym slangiem, w pierwszym rzędzie wymienić należy na jej granicach „klucze” do Korony i...
-
Komuda: Sól ziemi ruskiejKiedy myślimy o soli, od razu przed oczyma staje żupa w Wieliczce.
-
Łasztownie bałtyckieŁasztownią nazywano w dawnych czasach stocznię, w której budowano różne rodzaje statków.