Opublikowane teksty
-
Hołd moskiewski na Zamku KrólewskimPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | 29 października 1611 r. Krakowskim Przedmieściem podążał ogromny pochód ludzi i koni.
-
Kuźnia kadr I RzeczypospolitejPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Dawna Akademia w Zamościu, której okazały gmach znajduje się na zbiegu dzisiejszych ulic: Akademickiej i Pereca, była pierwszą w historii Rzeczypospolitej prywatną uczelnią wyższą.
-
Zamek banity ZborowskiegoPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Pozostałości zamku Krupe przy drodze łączącej Krasnystaw z Rejowcem na Lubelszczyźnie to ciągle imponujący pomnik I Rzeczypospolitej.
-
Fortel rozbójnika EuropyPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Zamek w Sandomierzu, z którego pozostało tylko jedno skrzydło, jest pamiątką po burzliwych walkach w roku 1656, kiedy w czasie potopu szwedzkiego o mało nie doszło tutaj do wydarzeń...
-
Śmierć zajezdnika pod ZborowemPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Jacek Dydyński to jeden z moich bohaterów, postać zarówno historyczna, jak i literacka, aczkolwiek przyznaję, że dorobiłem mu dużą część historii w oparciu o wspomnienia innych szlachciców...
-
Szepielewicze, początek potopu moskiewskiegoPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej I Szepielewicze nad rzeką Oslinką na dzisiejszej Białorusi, 65 km na północny wschód od Mohylewa, to miejsce klęski, od której zaczął się „moskiewski potop” Wielkiego Księstwa Litewskiego. W...
-
Armada króla ZygmuntaKról Polski zgromadził flotę mogącą śmiało zostać nazwaną Bałtycką Armadą. Została rozproszona w sztormach, zniszczona w potyczkach i bitwach, podobnie jak 10 lat wcześniej hiszpańska Wielka Armada wysłana na podbój Anglii.
-
Cerkiew unii brzeskiejPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Nieistniejąca dziś cerkiew św. Mikołaja w Brześciu, zburzona w 1840 r., to miejsce, gdzie zawarta została unia Kościoła prawosławnego i katolickiego w dawnej Rzeczypospolitej; do dziś...
-
Miejsca pokutne potępionychPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | W Polsce zachowało się przynajmniej kilkanaście miejsc, w których straszą potępieni za życia okrutnicy, heretycy i warchoły.
-
Kutyszcze – jedenastu do jednegoPołożona ok. 6 km na północny wschód od Lubaru na Ukrainie osada Kutyszcze to kolejny pomnik husarskiej chwały.
-
Dwór drewniany starszyNajstarsze drewniane dwory polskie oglądać możemy tylko oczyma wyobraźni.
-
Wisłoujście, szwedzka zemstaPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Zwycięska bitwa pod Oliwą stoczona 27 listopada 1627 r. z flotą szwedzką weszła do kanonu tradycji żeglarskich, szant, popkultury i literatury.
-
Ugoda kozacka w Starej OlszancePrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Olszanica nad rzeką Roś, na południowym wschodzie od Białej Cerkwi na Ukrainie, to Stara Olszanka, uroczysko, miejsce podpisania pierwszej ugody Rzeczypospolitej z Zaporożcami, która...
-
Czy w Birczy bieda skwirczy?PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Bircza na Pogórzu Przemyskim, mniej więcej w połowie drogi między Sanokiem a Przemyślem, to dawne miasto znane przede wszystkim z bitwy we wrześniu 1939 r., walk z UPA i trzech krwawych...
-
Tatarskie mizaryPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej I Wszyscy znają powszechnie tatarskie wsie na Podlasiu – Bohoniki i Kruszyniany.
-
Iłża ogniem naznaczonaPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej I Jednym z urokliwych miasteczek południa dzisiejszego województwa mazowieckiego, a dawnego – sandomierskiego, jest Iłża, miasteczko z miniaturowym ryneczkiem, położona malowniczo, bo...
-
Ruś to nie MoskwaPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Używane dzisiaj w mowie potocznej słowa „ruscy” czy „ruskie” budzą pogardliwe lub negatywne skojarzenia.
-
Sejm pod butem MoskwyNa tron polski należy wybrać osobę, która będzie wdzięczna za swój wybór wyłącznie sąsiednim państwom – głosił carski dyplomata Karl Gustaw von Loewenwolde.
-
Jam Zapolski, pierwszy triumf nad MoskwąPRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | Jam Zapolski, wieś pod Pskowem, niedaleko Wielkich Łuk, to miejsce wielkiego triumfu Rzeczypospolitej nad Moskwą.
-
Bunt pod MikulińcamiPrzewodnik turystyczny po I Rzeczypospolitej II Mikulińce pod Tarnopolem znane są dziś przede wszystkim z pozostałości renesansowego zamku wzniesionego przez Annę Jordanową z Sieniawskich ok. 1550 r.